Anda Kal ve Rahatla: Çiçekler ile Meditasyon

Çiçekler; hayatın, açıklığın ve güzelliğin simgesi. Doğum, mezuniyet, düğün ve hatta cenaze gibi hayatın tüm anlarında yanımızda olan çiçeklerin sembolik anlamlarına bakıldığında meditatif bir yanlarının olduğu aşikar. Eğer siz de anda kalıp rahatlamak için çiçeklerle meditasyon yapmak isterseniz yazımızı okumaya devam edin!

çiçek meditasyonu

Anda Kalmanın En Güzel Yolu: Çiçek Meditasyonu

Çiçekler, tabiatı gereği oldukça rahatlatıcıdır. Bu yüzden de meditasyon için kullanılabilecek en iyi araçlardan biridir. TAO uzmanlarından Elizabeth Reninger, çiçeklerin meditatif yapısını, kendi sözleriyle şöyle ifade eder: “Çiçekler, yalnızca odaklanılması gereken birer nesne değil, enerjileri iyileştirici özellikte olan canlı varlıklardır.” Reninger’ın da üstün güzellikte tanımladığı çiçeklerle düzenli olarak meditasyon yapabilir, kendinizi geçmiş ya da geleceğin yükünden kurtarabilirsiniz.

Çiçek meditasyonu, diğer adıyla “Çiçeğe bakma meditasyonu”, kendini ana ve dolayısıyla yaşam enerjisi ve sevgiye bağlama yöntemidir. İsviçreli bir meditasyon ve yoga uzmanı olan Charlie Stewart-Brown da çiçek meditasyonunun nasıl işe yaradığını “Çiçekler en güçlü olan koku reseptörleriyle ilişkilenerek duyularımıza da ekstra bir uyarıcı seviyesi ekliyor. Bu nedenle genellikle olumlu anıları hatırlatıyor.” sözleriyle ifade eder. İşte bu yüzden bir çiçeğin tüm konturları ve kıvrımları, dokuları ve renkleriyle gerçekten neye benzediğine odaklanıp incelemek, sizin için harika bir farkındalık çalışması olabilir. Taoist çiçek meditasyonu yani trataka ve açık gözle yapılan Zen meditasyonları gibi farklı kültürel meditasyonlar da tıpkı çiçek meditasyonu gibi “dinginliği görsel bir uyarıcıyla bozma” ve farkındalık yaratma amacıyla ortaya çıktı.

çiçeklerle rahatlama
Bloom and Fresh koleksiyonundan Aloe Cosmo bitkisi ile Hunk.

Çiçek Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Birazdan sıralayacağımız çiçek mediyasyonu yöntemlerinde meditasyonu yapan kişinin karşısındaki objeye belli bir süre odaklanması gerekli. İnsanın en güçlü duyularından biri görme olsa da etrafımız bu duyuyu bozan sonsuz veriyle çevirili. İşte bu uyaranlara karşı çiçek meditasyonu yöntemlerini kullanabilir, görme duyunuzu her zamankinden keskin hale getirebilirsiniz.

  • Bazı çiçekleri görür görmez sizinle farklı bir bağı olduğunu anlarsınız. Çiçek meditasyonu yapmak için sizinle bir bağı olduğuna inandığınız çiçekleri seçin. Seçtiğiniz çiçekle aranızda bir karış mesafe bırakıp ona göz seviyesinde bakmayı tercih edin. Eğer çiçek meditasyonuna yeni başlıyorsanız bir bukete değil tek bir çiçeğe bakmak çok daha kolay olacaktır. Ayrıca çiçeğe bakarken yerde oturun ve o çiçeği büyüten toprakla da bir bağ hissetmeye çalışın.
  • Seçtiğiniz çiçeğe odaklanın ve ona rahatlamış gözlerle bakın. Bu esnada gözlerinizi her zamanki gibi kırpın ve yüz kaslarınızı rahatlatmaya çalışın. Meditasyon seansını 10-15 dakika boyunca sürdürebilirsiniz.
  • Çiçek meditasyonu yaparken seçtiğiniz çiçeğe sanki ilk kez çiçek görüyormuşsunuz gibi bakmak büyük fayda sağlar. Çünkü ilk kez bir çiçek görüyormuş gibi bakarsanız onun neye benzediği konusunda daha meraklı olur ve onu keşfetmeye çalışırsınız. Örneğin; yaprakları ve polenleri gibi her zaman farklında olduğunuz bölümlerine değil rengine, şekline, yapısına ve kokusuna daha fazla odaklanabilirsiniz. Çiçeğinizin yaşam enerjisini hissedin ve bu esnada aklınıza farklı düşünceler gelirse odağınızı yeniden çiçeğe yöneltmeye çalışın.
  • 10-15 dakikalık seanstan sonra çiçeğinize size verdiği bu güzel hediye için teşekkür edin. Gözlerinizi 1 dakikalığına kapatın. Hala zihninizde çiçeğinizin şeklini görüyorsunuz değil mi?
  • Gün boyunca kendinize çiçeğin şeklini ve güzelliğini hatırlatın. Ona bakarken ne kadar rahat hissettiğinizi ve aklınızı kurcalayan düşüncelerden nasıl uzaklaştığınızı fark edin. Çiçeğiniz yoluyla etrafınızdaki diğer güzellikleri keşfetmeye başlayın.
meditasyon çiçeği
Bloom and Fresh’te Aria gibi birçok farklı orkideyi bulabilirsiniz.

Çiçek meditasyonu yapmak aslında bu kadar kolay. Gün içinde kendinize 10-15 dakika ayırabilir, Bloom and Fresh’ten kolaylıkla sipariş edip aynı gün teslim alabileceğiniz rengarenk çiçeklerle bir farkındalık çalışması yapabilirsiniz. Kısa sürede yaşadığınız değişime siz bile inanamayacaksınız!