İç Mekan Bitkileri için Kullanılabilecek El Aletleri

Yeni devetabanınızı ya da ok yapraklı Alocasia’nızı evinizin doğru köşesine yerleştirdiğinizde kendinizi bir bitki ebeveyni gibi hissedebilirsiniz. Ancak gerçek bir bitki ebeveyni olmak için bitkileri sadece doğru yerleştirmek yetmez, bakımlarını da iyi yapmalısınız. Sulamadan budamaya tüm bitki bakım aşamalarını tam anlamıyla yerine getirmek için birkaç yardımcıya ihtiyacınız var. İşte bu yüzden özellikle iç mekan bitkileri için kullanılabilecek aletleri sizin için bir araya getirdik. Bitkilerinize daha iyi bakmak için okumaya devam edin!

ev bitkisi bakımı
Kürek, tırmık, kepçe, budama makası ve eldivenler…

Küçük Bahçe Küreği

Kürek denince genelde aklımıza büyük versiyonu gelir. Bu yüzden iç mekanlarda kürek kullanmaya ihtiyaç olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak büyük küreklerin işlevini gören, tam da iç mekan bitkileri için tasarlanmış bir alet var: Küçük bahçe küreği.

bahçecilik aletleri

Bu küçük ama işlevi büyük aletle bitkilerinize daha iyi bakmanız mümkün. Küçük bahçe küreği ile toprağı kazabilir, düzeltebilir ya da bir saksıdan diğerine toprak taşıyabilirsiniz. Ancak küçük bahçe küreği seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta mevcut. Örneğin; el küreğinizin haznesi olabildiğince büyük olmalı ki toprak taşıma ya da saksı doldurma gibi işlemleri daha pratik bir şekilde yapabilin. Diğer yandan küreğinizin paslanmaz çelikten yapıldığına emin olmalısınız. Çünkü paslanmaz çelikten yapılan küçük bahçe küreğini yıllar boyu sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Toprak Küreği

Toprak küreği de tıpkı küçük bahçe küreği gibi aslında büyük versiyonundan ilham alınarak tasarlanmış bir alet. Büyük hafriyat kepçeleri nasıl iş görüyorsa minik toprak küreği de aynı işe yarar. Toprak küreği için küçük bahçe küreğinin daha kalını olarak da tanımlayabiliriz. Özellikle bitkiniz için saksı değişimi yaparken oldukça kullanışlı olan toprak küreği tek seferde bol miktarda toprak almanıza yardımcı olur. Yüksek kenarları sayesinde toprağın dökülmesini de engeller. Kısacası saksı değişimi yaparken toprak küreği kullanmanın işinizi bir hayli kolaylaştıracağından emin olabilirsiniz.

mini bahçe küreği

Gördüğünüz gibi toprak kepçesi kullanmak oldukça pratik. Ancak toprak kepçesi kullanırken dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Her kullanımdan sonra toprak kepçenizi sabunlu suyla yıkamalı ve saf alkolle temizlemelisiniz. Aksi takdirde biriken toprak parçaları kötü bakteri üretip bir sonraki kullanımda bitkinize zarar verebilir.

Bahçe Bıçağı

Bir bahçe bıçağı her boyuttan saksı bitkisinin toprağını değiştirirken en büyük yardımcınızdır. Tırtıklı kenarları ve güçlü gövdesiyle bahçe bıçağı, toprak değiştirmeden önce bitkinizin köklerini gevşetmenizi sağlar. Ancak bahçe bıçağı kullanmadan önce bilmeniz gereken çok önemli bir şey var. O da bitkinizi herhangi bir şok ihtimaline karşı önceden hazırlamak. Bunun için bahçe bıçağını kullanarak saksı değiştirmeden önceki iki gün sulamalısınız. Ayrıca değişim esnasında bahçe bıçağını yavaş bir şekilde hareket ettirmelisiniz. Aksi halde bitkiniz şoka girebilir ve ölebilir.

bitki bakımı aletleri

Unutmayın, bitkilerin saksısı yılda en az 1 kez değiştirilmeli. Eğer suladığınızda bitkiniz devrilecek gibi oluyorsa saksı değişimi vakti gelmiş demektir. Ayrıca bahçe bıçağını yalnızca saksı değişiminde değil bir fidanı yeni bir saksıya koyarken ya da bitkinizi ölü dallardan kurtarırken de kullanabilirsiniz.

Budama Makası

İyi tasarlanmış bir budama makası, bir bahçıvan için altın değerindedir. Çünkü paslanmaz çelikten yapılmış, rahat bir tutma sapı olan ve en önemlisi keskin bir budama makası ile bitkinizi tam istediğiniz gibi temizleyebilirsiniz. Ayrıca iyi yapılmış bir budama işlemi, bitkinin hızlı bir şekilde iyileşmesini de sağlar. Ancak bitkilerinize zarar vermemek için budamaya başlamadan önce budama makasınızı iyice temizlediğinizden emin olun. Temiz bir makas ile yapılan budama işlemi de bitkinizin iyileşmesine yardımcı olur.

budama makası
Ficus Ginseng Bonsai’nizi bir budama makası yardımıyla rahatça budayabilirsiniz.

Eğer evinizdeki bitkilere daha iyi bakmak istiyorsanız sizin için bir araya getirdiğimiz kullanışlı aletleri mutlaka denemelisiniz. Henüz evinizi güzelleştiren bir bitkiniz yoksa Bloom and Fresh’in saksı çiçekleri arasından dilediğinizi seçip hemen sipariş verebilirsiniz!