Saksı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İster çiçek yetiştirmeye yeni başlayın, ister bu işte profesyonel olun çiçeklerinizi iyi yetiştirmek için doğru saksı seçimi yapmak şart. Peki, saksı seçerken nelere dikkat etmek gereklidir? Sizin için saksı seçiminin püf noktalarını bir araya getirdik.

Drenaj

Drenaj, gözenekli yapı ve ağırlık gibi özellikler, bir saksıyı seçerken en çok dikkat edilmesi gereken noktalar. Özellikle drenaj konusuna dikkat ederseniz uzun vadede para ve zamandan tasarruf edebilir, bitkinizin zarar görmesini de engelleyebilirsiniz. Kısacası hangi saksıyı seçerseniz seçin yeterli drenaj deliğine sahip olduğundan emin olun. Çünkü sağlıklı bitkiler, yalnızca büyümek için değil sağlam köklere sahip olabilmek için de yeterli oksijene ihtiyaç duyar. Ayrıca verdiğiniz fazla suyun da bu deliklerden akması ve bitkiyi boğmaması gerekir. Özellikle, saksınızdaki toprak ekşi kokuyorsa sorun saksınızda yeterli drenaj deliği olmamasından kaynaklı olabilir.

saksı seçimi
Drenaj deliği, topraktaki fazla suyun birikerek kökleri çürütmesini engeller.

Gözenekli Yapı

Sırsız toprak, kil, kereste, kağıt hamuru ya da diğer doğal malzemelerden yapılan gözenekli saksılar, içeride nem ve hava dolaşımının olmasına izin verir. Peki, nefes alan malzemeden yapılan saksıları kullanmanın faydaları neler?

  • Gözenekli saksılar, bitki köklerinin hava almasını sağlar.
  • Nem, saksı kenarından buharlaştıkça toprağı soğutur ve fazla suyu çekmeye yardımcı olarak kök çürümesini önler.

Ancak gözenekli yapıya sahip saksıların birkaç dezavantajı da var. Örneğin; diğer saksılara göre daha çabuk kuruyan bu saksılar, toprağın da daha kısa sürede kurumasına sebep olur. Bu da düzenli sulama yapılmadığında bitkilerin normalden daha kısa zamanda ölebileceği anlamına gelir. Bu yüzden gözenekli yapıda bir saksı alacaksanız bitkilerinizi sıkça suladığınızdan emin olmalısınız.

Ağırlık

Saksı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de saksının ağırlığı. Nemli toprak ıslandığında çok ağırlaşır, bu da ıslakken saksıyı hareket ettirmenin zorlaşacağı anlamına gelir. Bu nedenle saksı seçimi yaparken toprak, saksı, bitki ve suyun toplam ağırlığı hesap edilerek alışveriş yapılmalıdır. Özellikle balkonunuzda çiçek yetiştiriyorsanız yapısal malzemelerin ek ağırlığı kaldırıp kaldıramayacağıyla ilgili bir mühendise danışmanızda fayda var. Ayrıca saksılarınızın yerini kolayca değiştirebilmek ve hareketlilik sizin için önemli kriterlerdense hafif materyallerden yapılmış saksıları tercih edebilirsiniz. Eğer bahçe tasarımına yeni başladıysanız boş saksıları bir el arabasına koyup üzerinde doldurabilir, daha sonra yerlerine karar verebilirsiniz.

bitki bakımı

Ayrıca bahçeniz az güneş alıyorsa bitkilerinizin yerini sık sık değiştirmeniz gerekebilir. Bu da yine tercihinizi hafif materyallerden yapılmış saksı çeşitlerinden yana yapmanız gerektiğini gösteriyor. Ancak bahçeniz yeterince güneş almasına rağmen rüzgarlıysa o zaman da bitkilerinizin düşüp zarar görmesini engelleyecek ağırlıkta saksılar seçebilirsiniz.

Saksı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Noktalar

Drenaj, gözenekli yapı ve ağırlık, saksı seçimi yaparken dikkat etmek zorunda olduğunuz konular. Ancak bu üç temel konu dışında dikkat etmeniz gereken farklı noktalar da mevcut. Gelin hepsini birlikte keşfedelim…

Estetik

Bir saksının kullanışlı olmasının yanı sıra bahçenizde güzel görünmesini de istersiniz. Bu nedenle saksı seçiminizi yaparken bahçenize uygun şekil ve renkte olmalarına özen gösterin.

bitki saksısı
Bloom and Fresh‘in dekoratif saksıları

Yiyecek Güvenliği

Plastik ve metal gibi materyaller, bazı durumlarda toprağa zararlı kimyasallar yayabilir. Bu yüzden, eğer saksılarınızda gıda yetiştirmeyi planlıyorsanız seçtiğiniz modelin güvenli olduğundan emin olun.

Onarım

Saksınızı uzun süreli kullanmak istiyor ancak onarım için pek de vakit harcamak istemiyorsanız o zaman seçtiğiniz saksının tahta gibi sık onarım gerektiren materyallerden yapılmadığına dikkat etmelisiniz.

Tüm bunların yanı sıra saksı seçimi yaparken çevre dostu olmasına da özen gösterirseniz tam bir çevreci gibi hissedebilir, tüm bitkilerinizi özenle seçtiğiniz saksıda güvenle yetiştirebilirsiniz.

Siz de güzel bitkiler için güzel saksıları bulmakta zorlanıyorsanız, Bloom and Fresh‘in kendisine uygun dekoratif saksılarla beraber hazırlanan bitki ve çiçeklerine göz atabilirsiniz.