Sonbaharda Bahçeye Ekilecek Çiçekler

Kendine has bir neşesi ve hüznü olan sonbahar, ilk hasat zamanını da temsil eder. Sonbahar aylarını düşündüğünüzde aklınıza çoğunlukla yağmurlar ve kasvetli havalar geliyorsa, sonbaharın diğer yüzüyle de tanışma zamanınız gelmiş demektir. Çünkü sonbahar, beraberinde birbirinden renkli ve göz alıcı çiçekleri de getirir. Siz de baktığınızda içinizi açacak, modunuzu yükseltecek ve harika bir görünüm sunacak çiçekler eşliğinde bahçenizi zenginleştirmek istiyorsanız, sonbaharda ekilecek çiçeklere göz atabilirsiniz.

Eşsiz Kokulu Sümbüller

Zambakgiller familyasının köklü bir üyesi olan sümbül, yurdu Akdeniz’in doğusu olan soğanlı bir bitkidir. Eşsiz kokusuyla bütün bahçenizin atmosferini değiştirebilecek olan sümbülleri, kumlu ve gevşek yapıdaki toprağa kolaylıkla ekebilirsiniz. Sümbül yetiştirmenin en büyük avantajlarından biri, bu özel çiçeğin dolaylı yoldan güneş görse de büyüyebilme yetisidir. Ancak sümbüller hava akımlarından ve soğuk havadan etkilenir. Bu nedenle 12 derecenin altındaki hava koşullarında yetiştirilmesi tavsiye edilmez. Siz de sonbahar aylarında bahçenizi sümbüllerle donatabilir, haftada yalnızca iki kere sulamanız gereken bu çiçeklerin bakım kolaylığının keyfini çıkarabilirsiniz.

çiçek siparişi

Yunan Mitolojisinin Elçisi Nergisler

Keskin ve hoş kokularıyla dillere destan olan nergisler, yılın yalnızca belirli aylarında çiçek açar. Nergis ismi Yunan mitolojisindeki Narkissos’tan gelir. Mitolojiye göre bir tanrı ve perinin oğlu olan, yakışıklılığıyla tüm dünyada ün salmış olan Narkissos, kendine aşık olan hiçbir kadını beğenmez. Bir gün su içmek için eğildiği pınarda kendi yansımasını görünce kendine o kadar hayran kalır ki, bir daha suyun başından ayrılamaz. Yansımayla konuşsa da cevap alamaz, elini uzatsa da dokunamaz. En sonunda kendine aşık olan Narkissos, bu imkansız aşkın peşinde ölüp gider. Mite göre, Narkissos’un öldüğü yerde sarı renkli ve mis kokulu bir çiçek açar. İşte bu çiçek, imkansız aşkın sembolü olarak kabul edilen nergistir. Siz de nergislerin eşsiz görünümünü ve büyüleyici kokusunu bahçenize taşıyabilir, sonbahar aylarında açan çiçeklerini keyifle izleyebilirsiniz.

sonbahar çiçekleri

Huzurun ve Dinginliğin Temsili Lavantalar

Akdeniz kökenli ve ballıbabagiller familyasının bir üyesi olan lavanta; bir metreye yaklaşan boyu, narin gövdesi ve mor çiçekleri ile sonbahar aylarının en gözde çiçeklerinden biridir. Uzun saplardan oluşan gövdenin ucundaki başaklar, oldukça yoğun bir koku barındıran mor renkli çiçeklere ev sahipliği yapar. Lavantanın küçük meyveleri, sonbahar aylarında olgunlaşır. Ayrıca bu özel çiçek, dünyanın varlığını sürdürebilmesi için hayati önem taşıyan arıların popülasyonlarını devam ettirebilmelerinde oldukça önemli bir role sahiptir. Siz de özellikle ekim ve kasım aylarında en sık tercih edilen bahçe çiçeklerinden olan lavantayı gönül rahatlığıyla yetiştirebilirsiniz.

sonbaharda ekilen çiçekler

Aşkın Sembolü Siklamenler

Aşkı temsil eden en güzel ve göz alıcı çiçeklerden biri olan siklamen, tavşankulağı ve buhurumeryem isimleriyle de anılır. Yaz aylarında derin bir uykuya çekilen siklamenler, havalar yeniden soğumaya başladığında güzelliğini sergilemeye başlar. Çiçeklenme süreci boyunca yaklaşık 10-15˚C arasında bir sıcaklığa ihtiyaç duyması nedeniyle, sonbahar ayları için ideal bir seçim olabilir. Ayrıca siklamenlerin rüzgârdan hoşlanan yapıları, sonbahar ve kış aylarında size büyük kolaylık sağlar. Siz de sonbahar çiçeklerinin büyüsünü bahçenize taşıyabilir, rengarenk ve etkileyici bir görünüm oluşturabilirsiniz.

bahçe çiçekleri
Siklamenlerin beyazdan koyu mora kadar geniş bir renk yelpazasi var.

Rengarenk ve Yalnızlık Düşkünü Laleler

Sonbahar çiçekleri dendiğinde lalelerden söz etmeden geçmek olmaz. Zambakgiller familyasının bir üyesi olan lalenin anavatanı Hindukuş ve Tanrı dağlarıdır. Neredeyse gökkuşağının tüm renklerini barındıran laleler, edebiyatta ve tarihte de oldukça önemli bir yere sahiptir. Bahçenizi binbir renkle donatmak ve alımlı çiçeklerle süslemek istiyorsanız, laleleri tercih edebilirsiniz. Ancak bu özel çiçeklerin büyürken yalnız kalmayı tercih ettiğini unutmamalısınız. Lale ektiğiniz bölgede başka bir çiçeğe veya bitkiye yer vermemeniz tavsiye edilir.

lale buketi
Bloom and Fresh’in katmerli lalelerinden More Tulips buketi almak için buraya tıklayabilirsin.

Sonbahar çiçeklerini yalnızca bahçenizde değil, evinizde ve sevdiklerinizin baş köşesinde de görmek istiyorsanız, Bloom and Fresh’i ziyaret edebilirsiniz.