Favori Listesi
Sepetim
Ara Toplam :
İndirim :
Toplam :

Taze Çiçek ve Otlarla Tütsü Yapma Rehberi

Taze Çiçek ve Otlarla Tütsü Yapma Rehberi

Taze Çiçek ve Otlarla Tütsü Yapma Rehberi

Evinin kendine özgü bir kokusu olsun istiyorsan taze çiçekleri ve otları kullanarak kendi tütsülerini hazırlayabilirsin. Üstelik özenle hazırladığın aromatik tütsüler sayesinde ortama ferah bir hava katabilir, enerjini de yükseltebilirsin. Peki, tütsü nasıl yapılır? İşte, taze çiçek ve otlarla mis kokulu tütsüler hazırlamanın yolu.

Güzel kokulara karşı özel ilginiz varsa evde tütsü yapımı üzerine denemeler yaparak tamamen yaşam alanınıza özel kokular hazırlayabilirsiniz. Üstelik tütsü çeşitleri sadece ortamın güzel kokmasını sağlamakla kalmıyor. Tütsü faydaları arasında kullanılan içeriğe göre ruh halini iyileştirme, enerjiyi yükseltme, konsantrasyonu artırma gibi artıları da saymak mümkün. Hatta Palo Santo ya da adaçayı tütsüsü gibi çeşitlerin negatif enerjileri evden uzaklaştırdığına dahi inanılıyor.

Doğal Tütsü Yapımı için Gerekli Malzemeler

Ev yapımı tütsü hazırlıklarına başlamadan önce “Tütsü nedir?” sorusunun cevabını anlamak gerekiyor. Tütsü “çevrenin güzel kokmasını sağlamak amacıyla yakılan kokulu madde” demek. Yani güzel kokulu çiçekler ve otlar, evde tütsü hazırlamak için harika seçenekler. Siz de solmak üzere olan buket çiçekler ile tütsü hazırlayarak evinizin bir çiçek bahçesi gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Tütsü yapımı için gerekli malzemeler şöyle:

 • Pamuk ipi, kenevir ipi ya da jüt ipi gibi tutuşmayan bir ip

 • Taze çiçekler ve otlar

 • Çiçekleri ve otları kısaltmak için makas

 • Tütsüyü üzerinde yakmak için ısıya dayanıklı bir tabak

 • Tütsü demetlerini kurutmak için askı

 

​​​​​​​

 

Tütsü Hazırlamak İçin Hangi Çiçekler Kullanılabilir?

Esasında doğal tütsü için kullanacağınız çiçek ve otların seçimi konusunda son derece özgürsünüz. Yine de bazı çiçekler, etkileyici kokularıyla tütsü yapımına daha uygun. Karanfil ve gül çeşitleri, gardenya, yasemin, frezya, leylak, zambak, sümbül, sardunya, lavanta, ıtırşahi gibi kokulu çiçekler, tütsü yapımı için ideal. Otlar arasından ise adaçayı, defne yaprağı, okaliptüs yaprağı, limon otu, kekik, biberiye gibi aromatik olanları tercih edebilirsiniz. Vanilya ve tarçın çubuğu da tütsünüze hoş bir esans katabilir. Kombinasyonlar ise tamamen sizin zevkinize kalıyor. Lavanta, papatya ve okaliptüs yaprağıyla dinlendirici, karanfil, nane ve adaçayı ile enerji verici tütsüler hazırlayabilirsiniz.

Evde Doğal Tütsü Nasıl Yapılır?

Tüm malzemeleriniz tamsa ve hangi çiçeklerle otları kullanacağınıza karar verdiyseniz tütsünüzü hazırlamaya başlayabilirsiniz. Adım adım tütsü yapımı için şu aşamaları takip edebilirsiniz:

 • Çiçeklerinizdeki ekstra yaprakları temizleyin ve en uzunlarının boyları yaklaşık 15 cm olacak şekilde saplarını kısaltın. Çiçeklerinizi farklı boylarda keserek tütsünüzün daha yoğun olmasını sağlayabilirsiniz. Otları da boylarıen fazla 15 cm olacak şekilde hazırlayın.

 • Çiçekleri ve otları birleştirerek demet hazırlayın. Bunu yaparken çiçekleri ortada toplayabilir, büyük yapraklı otları ise en dışa yerleştirerek sağlam bir demet hazırlayabilirsiniz.

 • Demetinizi iple 5-6 sefer çevreleyerek sıkıca bağlayın. Çiçekler ve otlar kurudukça hacimlerini kaybedecekleri için sıkı bağlamanız oldukça önemli.

 • Tütsü demetinizi, serin ve kuru bir ortamda baş kısmı aşağı bakacak şekilde asın ve 2-3 hafta kurumaya bırakın. Tütsünüzün tamamen kuruması oldukça önemli, aksi takdirde yaş kalan çiçekler ve otlar istediğiniz gibi yanmayabilir.

 • Kuruyan tütsünüzü ısıya dayanıklı, dekoratif bir tütsülük üzerinde yakarak evinizin eşsiz çiçek ve ot kokuları ile dolmasını sağlayabilirsiniz.

 • Hazırladığınız tütsüleri serin ve kuru bir yerde, ısıya ve neme maruz kalmayacakları şekilde saklayabilir, istediğiniz zaman yakabilirsiniz.

Evinizde mis kokulu, rengarenk çiçeklere yer vermeyi seviyorsanız Bloom and Fresh’in taze mevsim çiçekleriyle hazırlanan buket çiçek aranjmanları tam size göre. Çiçeklerinizin tadını daha uzun süre çıkarmak için solmalarını beklemek yerine taze otları da kullanarak kendi doğal tütsülerinizi hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz sevdiklerinizin özel günlerinde bu tütsü demetlerini hediye olarak da değerlendirebilirsiniz.

B&F

Bloom and Fresh Ekibi

En Yeniler

Bloom And Fresh Hakkımızda